REISVERSLAGEN
Kim's Koi op koihunting
Maart 2002
Begin maart trok ik weer naar Niigata, op zoek naar mooie en gezonde koi.
Met deze reis had ik echter iets extra in petto: een bezoek aan Toshio Sakai, die wel eens de beste kweker ter wereld genoemd wordt.
Wat bracht mijn bezoek aan enkele kwekerijen me bij:
Yagenji: Ishihara koi farm:
Ishihara koi farm wordt geleid door twee broers die onlangs de kwekerij van hun vader overnamen. De specialiteiten van deze farm zijn shiro utsuri, showa, kohaku & gin rin showa, typisch Japanse variëteiten dus.
De kwaliteit van de koi in deze kwekerij is zeer hoog en wordt geroemd in binnen- en buitenland. In tegenstelling tot sommige andere kwekerijen is hier alles piekfijn verzorgd: de bakken zijn zeer groot, niet overdreven bevolkt en het water is er steeds helder!
Bij de Yagenji broers kochten wij twee-jarige gin rin showa, een jarige tosai kikusui,gosanke en als uitschieter peuterde ik na lang onderhandelen een aantal éénjarige toptategoi los!
De prijs was natuurlijk niet min (ze kosten minstens evenveel als een tweejarige koi), maar ze zijn wel echt veelbelovend. Binnenkort te zien op de koishows!
Hirasawa Shintaro: Hirashin koi farm
Het water bij deze kweker heeft steeds een nogal bruine kleur, wat het niet makkelijker maakt om er mooie vissen uit te zoeken. Gelukkig zijn de koi kerngezond en wanneer je de rand van de bak nadert, zwemmen ze onmiddellijk naar jou toe voor eten. Vanaf het eerste ogenblik sprong een prachtige gin rin ochiba shigure mij in het oog. Natuurlijk zat deze weer in de bak van de tategoi en was hij enkel te koop tegen een gekke prijs.
Gezien het pas de eerste dag van mijn reis was, prentte ik kweker en prachtvis voorlopig in het achterhoofd. Twee dagen later ging ik nog eens een kijkje nemen bij Hirashin en nu viel mij een kleine afgedekte bak op, waarin hik natuurlijk eens wilden kijken!
Bleek dat de Hirashin volgende week naar een koishow in Amerika vertrokken en een selectie hadden gemaakt om daar ten toon te stellen. In deze bak zaten werkelijk enkele juweeltjes waaronder één prachtige hi showa. Enfin, showa & ochiba, samen met nog enkele andere tategoi, werden weerom na serieus wat onderhandelen (ze kunnen er wat van, die Japanners) aangekocht en zijn binnenkort te zien in Kim's Koi
Toshio Sakai: een bezoek aan "the master"
Ik kwam Toshio voor het eerst tegen in Mushigame (Niigata) waar ik, samen met zijn personeel, getuige was van het binnenhalen van een grote koi-oogst..
De man toonde mij toen enkele van zijn grotere koi en wat ik toen zag, is mij sindsdien altijd bijgebleven: het was de mooiste collectie die ik ooit bij elkaar gezien had.
Deze vissen maakten deel uit van zijn persoonlijke collectie; wil je hier één van kopen, zal de prijs minstens even hoog liggen als die van een luxewagen! Als hij ze al wil verkopen.
Dit jaar won Toshio Sakai de "All Japan show" met een sanke van 101cm! De magische 1-metergrens is overschreden!
Voor ons bezoek aan Toshio moesten we 300 km rijden en gezien we al een zeer druk programma in Niigata af te werken hadden, waren we al om 6 u op de baan.
Onderweg zagen we dank zij een heldere hemel, de Fujiiberg tussen de prachtige besneeuwde bergtoppen. Ter plaatse aangekomen, was het even wachten op Sakai. Een eerste blik, gaf zeker niet het beeld dat men verwacht van een topkwekerij. Alles lag er nogal rommelig bij en je kon zien dat dit een oude kwekerij was. Maar wat in de bakken zwom, ongoochelde gelukkig niet!
Het was duidelijk dat deze man niet zomaar koi wou verkopen.
Aan de hand van enkele foto's, begon hij ons uitleg te geven over de kwaliteit en de ontwikkeling van koi, waarna we, ter illustratie, daar ook verschillende voorbeelden van kregen met enkele topvissen en tategoi die hij voor ons liet vangen.
De wortels van dit bedrijf liggen meer dan 300 jaar terug en Toshio ontwikkelde in de loop der jaren zijn eigen " Matsunosuke"-bloedlijn. De specialiteiten zijn kohaku,sanke, goshiki & ai goromo.
Heel belangrijk aan deze bloedlijn is het groeivermogen en de langzame ontplooiiing van de kwaliteiten van deze koi. In tegenstelling tot vele koi die na enkele jaren al hun kwaliteiten verliezen, ziet men deze vissen langzaam maar zeker ontwikkelen tot zwemmende juweeltjes.
In de namiddag werd het tijd om over te gaan tot de aankoop.
Ik kocht er na lang nadenken 2 nisai sanke, beide zijn vrouwtjes. Eén aka sanke en één gewone.
De uitstraling van deze vissen is prachtig, de kleuren zeer diep.
Verder bestelden we nog een box éénjarige budo goromo's besteld.
Deze boeiende dag werd afgesloten met een bezoek aan de prachtige Japanse tuin in één van de mooiste hotels (ryokan) van Japan. Wat ik hier zag, is werkelijk ongelooflijk: glasheldere vijvers temidden van prachtige vormbomen en enorme rotspartijen.
Het filtersysteem van deze vijvers werd ontworpen door Toshio; zijn geheim voor dit glasheldere water wou hij echter niet kwijt.
Net als zijn nishikigoi, had deze boeiende man nog zoveel geheimen....
